WILLIAMSON SHIELD

CHESS CHAMPIONSHIPS 2018

Friday March 23 to Sunday March 25, 2018

 

Prize-winners left to right: Alex Goss, Jacob Flynn, Modestas Razbadauskas, Champion Nikhil Joshi, John Phillips, Gareth Annesley, Adam Fitzsimons, Adam Rushe, Adrian Dornford-Smith and Mark Newman

Prize-winners

16 PRIZES:

Senior section

£100 awarded to Champion: Nikhil Joshi (2046) Score 5/6

£70 awarded for 2nd Place: Gareth Annesley (1825) 4.5/6

Under 1850 Grading Prize: £30: Danny Roberts (1816) 4/6

Under 1700 Grading Prize: £25 Jacob Flynn (1699) 4/6

Under 1600 Grading Prize: £25 GM Simul Ticket: Modestas Razbadauskas (1564) 4/6

(Simul on Thursday February 21, 2019)

Intermediate section

£70 awarded to Intermediate Champion: Adrian Dornford-Smith (1102) 5/6

£50 awarded for 2nd Place: John Phillips (1410) 4.5/6

Under 1250 Grading Prize: £25: Stephen Law (1161) 4/6

Under 1050 Grading Prize: £25 GM Simul Ticket: Adam Rushe (917) 3.5/6

(Simul on Thursday February 21, 2019)

Under 900 Grading Prize: £25 GM Simul Ticket: Adam Fitzsimons (798) 4/6

(Simul on Thursday February 21, 2019)

Certificates awarded for best live games

ROUND 1: Mark Newman (1748) for winning with White against Modestas Razbadauskas (1564)

ROUND 2: Alex Goss (1708) for winning with White against James McDonnell (1858)

ROUND 3: Danny Roberts (1816) for winning with White against Stephen Rush (1909)

ROUND 4: Jacob Flynn (1699) for winning with Black against Mark Newman (1748)

ROUND 5: Nikhil Joshi (2046) for winning with Black against Steve Scannell (1972)

ROUND 6: Modestas Razbadauskas (1564) for winning with Black against James McDonnell (1858)

 

Players

 

 

  

 

 

  Name

 

Classic Rating

 

Club

 

  1

 

 

  Nikhil Joshi

 

2046

 

Strand

 

  2

 

 

  Steve Scannell (Round 1 Bye)

 

1972

 

Ballynafeigh

 

  3

 

 

  Stephen Rush

 

1909

 

Queens University

 

  4

 

 

  James McDonnell

 

1858

 

No Club

 

 Under 1850 Grading Band

   

 

  5

 

 

  Gareth Annesley

 

1825

 

Mudoons

 

  6

 

 

  Danny Roberts (Round 1 Bye)

 

1816

 

Civil Service

 

  7

 

 

  Mark Newman (Round 2 Bye)

 

1748

 

Civil Service

 

  8

 

 

  Alex Goss

 

1708

 

Strand

 

 Under 1700 Grading Band

   

 

  9

 

 

  Jacob Flynn

 

1699

 

Strand

 

  10

 

 

  Ross Harris (Round 6 Bye)

 

1685

 

Strand

 

  11

 

 

  Daniil Zelenchuk

 

1675

 

Strand

 

  12

 

 

  Robert Lavery

 

1650

 

Ballynafeigh

 

  13

 

 

  David Riley

 

1612

 

Belfast South

 

 Under 1600 Grading Band

   

 

  14

 

 

  Des Moreland

 

1564

 

Mudoons

 

  15

 

 

  Modestas Razbadauskas

 

1564

 

Strand

 

  16

 

 

  Ting Yan Lee

 

1550

 

Queens University

 

  17

 

 

  Andrew Todd (Scottish rating: 1705)

 

1440

 

Aberdeen University

 

  18

 

 

  Michael Sheerin (playing up)

 

1412

 

Strand

 

INTERMEDIATE SECTION (UNDER 1500)

 

 

  19

 

 

  John McKenna (Round 4 Bye)

 

1490

 

Belfast South

 

  20

 

 

  Martin Sloan

 

1415

 

Belfast South

 

  21

 

 

  John Phillips

 

1410

 

Enniskillen

 

  22

 

 

  Martin Kelly

 

1363

 

Belfast South

 

  23

 

 

  Pat McKillen

 

1335

 

Mudoons

 

 Under 1250 Grading Band

   

 

  24

 

 

  Roy Stafford (Round 4 Bye)

 

1209

 

No Club

 

  25

 

 

  Stephen Law

 

1161

 

No Club

 

  26

 

 

  Adrian Dornford-Smith

 

1102

 

Strand

 

  27

 

 

  David Seaby (Round 2 Bye)

 

1074

 

Ballynafeigh

 

 Under 1050 Grading Band

   

 

  28

 

 

  Vincent O'Brien

 

1010

 

Ballynafeigh

 

  29

 

 

  Dexter Harris

 

1009

 

Strand

 

  30

 

 

  Paul Anderson

 

919

 

Ballynafeigh

 

  31

 

 

  Adam Rushe

 

917

 

Strand

 

 Under 900 Grading Band

   

 

  32

 

 

  James Wong

 

862

 

Strand

 

  33

 

 

  Michael Wong (Round 4 Bye)

 

846

 

Strand

 

  34

 

 

  Brian Fitzsimons

 

814

 

Strand

 

  35

 

 

  Adam Fitzsimons

 

798

 

Strand

 

  36

 

 

  Rhys McLean

 

795

 

Strand

 

  37

 

 

  James Holland

 

===

 

No Club

 

 

Live Boards:

Boards 1-5 in Senior section and board 1 in Intermediate section

 

Dates & Times:

Friday March 23, 2018:

Pay entry fees: 7pm

Round 1: 7:30-10:30pm

Saturday March 24, 2018:

Round 2: 10am-1pm

Lunchbreak: 1pm-2pm

Round 3: 2pm-5pm

Dinner break: 5pm-6pm

Round 4: 6pm-9pm

Sunday March 25, 2018:

Round 5:10am-1pm

Lunchbreak: 1pm-2pm

Round 6: 2pm-5pm

Prize-giving: 5:15pm

 

There will be two sections, divided after receiving entries. Prize fund will be published on the Saturday, after all entry fees have been collected.

Time control:

70 minutes per player + 30 second increments.

 

Price:

£15 (if registered before Monday March 19)

£20 (if registered from Monday March 19 onwards)

 

Registration deadline:

5pm on Thursday March 22, 2018

 

Arbiters:

 

Brendan Jamison (Rounds 2,3,4,5 & 6) and Mark Newman (Round 1)

 

Rules:

FIDE rules will apply.

Byes:

Round 1 byes must be requested by 5pm on Thursday March 22

To register please email Brendan Jamison at playchessni@gmail.com by 5pm on Thursday March 22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

playchessni@gmail.com

Chess Northern Ireland

Director: Brendan Jamison © 2016-2018